MilujemeVychod - Košický kraj: Tip na jarný výlet mimo masy turistov

Košický kraj: Tip na jarný výlet mimo masy turistov

Miesta

Zdieľaj 48.597200, 21.467154

Približne pol hodinku autom juhovýchodne od Košíc leží malá obec len s niečo vyše 250 obyvateľmi. Či už ste milovníci prírody alebo histórie, určite sa oplatí navštíviť Slanskú Hutu.

Vojenské bunkre

To, čo robí Slanskú Hutu výnimočnou z historického hľadiska, sú vojenské bunkre. V rokoch 1937-1938 tu bolo postavených 55 ľahkých vojenských opevnení v línii od tejto obce. Ich úlohou bolo zabrániť možnému prieniku maďarských vojsk na československé územie.

Vojenské bunkre v okolí Slanskej Huty, zdroj: www.oma.sk

Dodnes sa zachovalo minimálne 22 z týchto objektov, ktoré sa nachádzajú priamo v obci Slanská Huta a ďalej z oboch strán zelenej turistickej značky v smere na Izru. Hneď na začiatku cesty je osem z nich dobre viditeľných uprostred lúk. Aj keď patria dnes už k raritnej dobovej vojenskej architektúre, nie sú stále pamiatkovo chránené. Aj napriek tomu sú však vďaka masívnym stenám zachované. Niekoľko bunkrov môžeme nájsť priamo v obci Slanská Huta a v blízkom okolí. Väčšina bunkrov v okolí obce Kuzmice bola zničených maďarským vojskom, keďže táto oblasť bola v rokoch 1938 - 1945 súčasťou Horthyovského Maďarska.

Zdroj: Youtube, Autor: altway.sk

Chov muflónov

Ďalšou zaujímavosťou obce je chov muflónov, ktorým sa od roku 2002 zaoberá rodina Héžeľova. Chov začínali s tromi kusmi, ktoré si zaobstarali zo ZOO v Kavečanoch. Dnes je ich počet niečo vyše 50 kusov.

zdroj foto: www.slanskahuta.sk

Koniareň

Táto obec je aj sídlom občianskeho združenia NEO OZ, ktorého hlavnou činnosťou je chov a starostlivosť o kone. Ako uvádzajú na svojej stránke: “ Stále viac ľudí vyhľadáva naozajstné priateľstvo s koňmi na základe jasnej komunikácie a porozumenia. Na to, aby sa sny stali skutočnosťou je potrebné sebaspoznávanie, zdokonaľovanie sa, trpezlivosť a štúdium. Práve naše Neo OZ je zamerané na získavanie informácii a skúsenosti tohto druhu bytia s koňmi.”

zdroj foto: www.slanskahuta.sk

Je to miesto, kde sa s vami podelia o nezvyčajné zážitky s koňmi. Spoločne s vami budú hľadať odpovede na otázky týkajúce sa správania sa koní v ich prirodzenom prostredí, dopady neprirodzeného držania koní na psychiku a fyzický stav koňa, otázky konskej anatómie a vhodného tréningu, otázky histórie, výživy, starostlivosti a veľa ďalších zaujímavostí vo vzťahu kôň a človek.

zdroj foto: FB/neo oz

Jazero Izra a jeho povesť

Izra vznikla zosuvom pôdy a jej pôvodná plocha bola 3,7 hektára. Umelým zvýšením pôvodnej prirodzenej hrádze sa plocha jazera zvýšila na súčasných 5 hektárov. V okolí Izry sa nachádza viacero malých jazierok a mokradí.


Povesť o tomto jazere hovorí, že Izra bola dcéra tureckého veľkovezíra. Velil vojskám, ktoré si podrobili celé Slanecko. Zamilovala sa však do uhorského grófa, ktorého veľkovezír nechal sledovať. Keď sa gróf s Izrou člnkovali na jazere, veľkovezír vystrelil z luku na grófa. Zasiahol ho. Do vody za ním však skočila aj Izra a jazerná hladina sa zatvorila nad oboma navždy.

Chránené územie a cezhraničná cykloturistická trasa

Do katastra obce patria rezervácie Veľký Milič, Malý Milič a Malá Izra, tiež jazero Izra. Nad obcou prechádza červená medzinárodná turistická trasa EB, ktorá vedie z Čiech cez Slovensko, smeruje do Poľska, opäť sa vracia na naše územie a pokračuje do Maďarska. Priamo cez dedinu prechádza zelená i žltá turistická značka.

zdroj foto: www.slanskahuta.sk

V katastri obce začína cezhraničná cykloturistická trasa, ktorá na slovenskej strane má tri cykloturistické vetvy, a to: Slanská Huta - jazero Izra - štátna hranica (Pusztafalu), Brezina - štátna hranica (Pusztafalu) a Byšta - štátna hranica (Fuzerkajata). Zo štátnej hranice sa trasy napájajú na maďarskú sieť cyklotrás.

zdroj info: www.slanskahuta.sk

Už ste čítali?

EĽRO alebo najstarší festival ľudových remesiel v Európe

Festival EĽRO v Kežmarku je najväčšou prezentáciou ľudových remesiel na Slovensku. Tento festival vznikol v roku 1991 ako prvý svojho druhu v Európe.

Miriam Feretová ml. a Samuel Smoter: Veda je fascinujúca

Stredoškoláci, pre ktorých je veda koníčkom. Priniesli medaily z najväčšej svetovej vedeckej súťaže.

Tri miesta duchov na Gemeri

Čo vás napadne pri slove Gemer? Rožňava, Slovenský kras, jaskyne, Betliar či azda vysoká nezamestnanosť? Poďme sa na Gemer pozrieť trošku inak.

Top