MilujemeVychod - Príbehy, o ktorých je dobre vedieť

Príbehy, o ktorých je dobre vedieť

Kultúra

Zdieľaj

Séria podujatí nazvaných Upre: skutočne rómske odpovede organizované pod záštitou prezidenta Slovenskej Republiky Andreja Kisku predstaví príbehy Rómov a rómskych komunít, ktoré sa úspešne podieľajú na svojom dlhodobom rozvoji.

Do slovenských miest sa takto dostane film Upre: skutočne rómske odpovede o projektoch podporených Programom rozvoja rómskych komunít, ktorý v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji realizuje Karpatská nadácia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis. Štyridsaťminútový film dokumentaristu Miša Hudáka zjednocuje deväť krátkych dokumentov o jednotlivých projektoch a Rómoch a Rómkach, ktorí sa do nich zapojili. Projekty riešia rôznorodé potreby rómskych komunít. Dopomohli Rómom zamestnať sa a získať väčšiu sebestačnosť, vylepšiť výchovu detí, ale aj zlepšiť podmienky bývania a kvality života.

Po úvodnom, januárovom premiérovom premietaní filmu v Košiciach si ho v júni budú môcť pozrieť aj diváci v Bratislave, Banskej Bystrici, Poprade a Spišskej Novej Vsi na premietaniach spojených s verejnou diskusiou.

Vo filme Upre diváci uvidia príbeh Eleonóry Liptákovej a Eriky Polgáriovej, učiteliek z Dobšinej, ktoré v roku 2013 napísali vtedajšiemu ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi otvorený list o negatívnej situácii v rómskej komunite, s ktorou sa nič nerobilo a jej problémy narastali.

„Tým najväčším problémom bol vysoký počet maloletých matiek. Veľa školopovinných dievčat na základnej škole malo už po 2 deti a mnohé na výchovu detí neboli pripravené. Keďže sa učiteľky odpovede ani pomoci z ministerstva nedočkali, založili si občianske združenie Detstvo deťom. V rodinnom dome svojpomocne vlastnými silami vybudovali komunitné centrum kopírujúce domácnosť s kuchyňou, detskou izbou, obývačkou. Vybranú skupinu mladých rodín učia, ako sa starať o deti a venujú sa aj sexuálnej výchove, aby mladé rodiny robili správne rozhodnutia o svojej budúcnosti a ďalších potomkoch. Tento projekt s úžasnými výsledkami podporujeme v rámci Programu rozvoja rómskych komunít už tretí rok a v roku 2018 budeme s tímom združenia Detstvo deťom spolupracovať na šírení ich modelu a poznatkov iným organizáciám, ktoré pôsobia v rómskych komunitách,“ hovorí riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.

Film rozpráva aj príbeh Ondreja Sameľa, ktorý sa zapojil do projektu OZ Pre Lepší život Biznis pre Lepší život v Kecerovciach, vďaka ktorému sa zamestnalo 6 Rómov: „Do projektu som za zapojil, lebo som sa chcel naučiť, ako využiť odpadový materiál a ako môžeme pomôcť Rómom v okolí zabezpečiť lacné palivo na zimné vykurovanie.

Naučil som sa vyrábať ekobrikety, stavať hlinenú pec, pracovať s kameňom a podobne. Pred rokom som sa stal živnostníkom. Dnes som zamestnaný ako stavebný učiteľ a pomáham stavebníkom v obci Rankovce v rámci projektu DOM.ov pri stavbe nízkonákladových domov. Spolupracujem aj s OZ Pre lepší život, napríklad na stavbe ekodomčeka v komunitnej záhrade Rankovce a pokračujem vo výrobe ekobrikiet.“

Film predstavuje aj projekt košickej organizácie ETP, ktorý pomohol 60 rómskym deťom vo Veľkej Ide, Rankovciach a Starej Ľubovni vylepšiť schopnosti a výsledky v škole vďaka Feuersteinovej metóde inštrumentálneho obohacovania. Táto metóda rozvíja mentálne schopnosti u detí prostredníctvom špeciálnych pracovných zošitov a praktických úloh a hier.

Premietania filmu sú spojené s diskusiou s účastníkmi projektov, o ktorých film je, ako aj so zástupcami iných projektov a organizácii pracujúcich v rómskych komunitách, ako Teach for Slovakia alebo Človek v tiesni. Do diskusie sa zapoja aj moderátori jednotlivých podujatí sociológ Michal Vašečka, riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel a riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď.

„Do prvých dvoch ročníkoch nášho Programu rozvoja rómskych komunít sa zapojilo takmer 30 rómskych komunít, v ktorých vidíme skutočné zmeny. Chceme o nich hovoriť, aby inšpirovali iných Rómov, ale najmä aby sa vytvorila alternatívna diskusia o aktuálnej situácii rozvoja rómskej menšiny, ktorá je prevažne vykresľovaná ako stagnujúca napriek vysokým investíciám. Cez našu prácu sme spoznali a mali možnosť podporiť mnoho aktívnych Rómov a inovatívnych prístupov organizácií. V dnešných časoch rastúceho extrémizmu a nenávisti voči menšinám sú ich príbehy nesmierne dôležité,“ hovorí Laura Dittel.

Ľudia, ktorých táto téma zaujíma, si môžu film Upre: skutočne rómske odpovede pozrieť a zapojiť sa do diskusie v Bratislave dňa 11. júna v kine Lumière, v Banskej Bystrici dňa 14. júna v Múzeu SNP, v Poprade 20. júna v kine Tatran a v Spišskej Novej Vsi 25. júna v kine Mier.

TS: Natália Novotná

Už ste čítali?

EĽRO alebo najstarší festival ľudových remesiel v Európe

Festival EĽRO v Kežmarku je najväčšou prezentáciou ľudových remesiel na Slovensku. Tento festival vznikol v roku 1991 ako prvý svojho druhu v Európe.

Miriam Feretová ml. a Samuel Smoter: Veda je fascinujúca

Stredoškoláci, pre ktorých je veda koníčkom. Priniesli medaily z najväčšej svetovej vedeckej súťaže.

Tri miesta duchov na Gemeri

Čo vás napadne pri slove Gemer? Rožňava, Slovenský kras, jaskyne, Betliar či azda vysoká nezamestnanosť? Poďme sa na Gemer pozrieť trošku inak.

Top