Jedným zo skvostov východného Slovenska sú nepochybne drevené chrámy. Dodnes sa ich zachovalo viac ako 40. Vznikali v rôznych časových obdobiach 17. - 19. storočia.
Ich výnimočnosť spočíva hlavne v tom, že celý interiér a exteriér bol do najmenších detailov vytvorený z dreva. Pri výstavbe nebol použitý ani jeden klinec. Každý z týchto chrámov je jedinečný niečím iným, ale všetky majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň (babinec), chrámovú loď a svätyňu. Dominantou každej cerkvi je ikonostas, ktorý oddeľuje svätyňu od lode. Ich celosvetovú hodnotu potvrdzuje aj zaradenie osmich drevených chrámov slovenskej časti Karpatského oblúka do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vo väčšine chrámov sa dodnes pravidelne konajú bohoslužby.
Ak sú vám tieto drevené chrámy srdcu blízke, alebo len hľadáte tip na výlet s krásnym výhľadom, nechajte sa pozvať do obce Ľutina, ktorá leží cca 9 km od Sabinova. V areáli ľutinskej Baziliky minor vyrástol unikátny miniskanzen 49 miniatúr drevených chrámov zo Slovenska a Ukrajiny. Tieto miniatúry sú presnými replikami originálov v mierke 1:10. Pri každom chráme nájdete informačnú tabuľu s popisom v štyroch jazykoch a stručnou históriou.
Súčasťou areálu je aj vyhliadková veža, z ktorej je panoramatický výhľad na Šarišskú vrchovinu a svahy Čergovského pohoria.
Ľutina je centrom najväčšieho a najvýznamnejšieho pútnického miesta gréckokatolíkov na Slovensku. Tradícia ľutinských pútí siaha do roku 1851, kedy sa miestnej obyvateľke Zuzane Fekete zjavil na Ľutinskej hore sv. Mikuláš.
Celkom dosť atraktivít na obec, ktorá má necelých 500 obyvateľov, čo myslíte?
Autor foto: Anna Revická
Eugen Libezňuk, divadelný a filmový herec. Narodil sa na Ukrajine, avšak už viac ako 30 rokov žije na východnom Slovensku.
Laura Dittel a jej kolegovia z Karpatskej nadácie hľadajú riešenia, ako odstrániť alebo minimalizovať problémy na východnom Slovensku.
Prvý známy názov hradného brala “Havrania skala” pochádza podľa povesti od čiernych rytierov. Tí držali stráž na tomto kopci a ich tmavé plášte viali vo vetre ako havranie krídla.