MilujemeVychod - Zimoviská netopierov v Slovenskom krase majú celoeurópsky význam

Zimoviská netopierov v Slovenskom krase majú celoeurópsky význam

Zaujímavosti

Zdieľaj 48.631076, 20.497689

Na území Slovenského krasu prebieha v podzemných priestoroch aj počas tohtoročnej zimy tzv. zimné sčítanie netopierov. Tento národný park má najrozsiahlejšie krasové územie na Slovensku.

Cieľom tejto tradičnej akcie, ktorá sa v zimných mesiacoch pravidelne organizuje už od roku 1991 v období od začiatku decembra do polovice marca je sledovanie zmien početnosti jednotlivých druhov netopierov v rámci monitorovaných zimovísk.

Netopier pobrežný

Netopier pobrežný

Odborníci (chiropterológovia) zo Správy národného parku kontrolujú každoročne okolo 100 vybraných jaskýň, priepastí a banských štôlní v tomto území, aby zistili druhové zloženie a početnosť týchto živočíchov. Zimoviská netopierov na území Slovenského krasu patria medzi najvýznamnejšie na Slovensku a mnohé z nich majú dokonca až celoeurópsky význam. Na tomto území sa nachádza viac ako 1300 jaskýň a priepastí, ktoré poskytujú ideálne podmienky na výskyt týchto živočíchov. V rámci sledovaných zimovísk Slovenského krasu je každoročne zaznamenaný výskyt až 20 druhov netopierov, čo predstavuje najbohatšiu druhovú skladu v rámci jedného územného celku na Slovensku. Výnimočný je aj celkový počet sčítaných netopierov, ktorý presahuje 70 000 jedincov.

Najpočetnejším druhom netopiera v sledovaných podzemných priestoroch Slovenského krasu je večernica malá, ktorá tu zimuje v počte okolo 65 000 jedincov. Najvzácnejšími zimujúcimi druhmi sú podkovár južný, podkovár veľký, lietavec sťahovavý či netopier pobrežný.

Na základe poznatkov získaných z doposiaľ skontrolovaných priestorov počas tohtoročnej zimy je možné konštatovať, že aj napriek podpriemernej zime sú stavy netopierov porovnateľné s predchádzajúcim rokom. Zaznamenané boli aj dva druhy netopierov, ktoré sa tu vyskytujú iba výnimočne. K najzaujímavejším nálezom patrí krúžkovaný podkovár veľký, ktorý bol označený v Maďarsku v roku 1993, čo znamená, že sa jedná o najvyšší zistený vek u tohto druhu netopiera na Slovensku.

Výsledky výskumu predstavujú pre odborníkov významné vstupné údaje nevyhnutné pri zabezpečovaní manažmentových opatrení na ochranu jednotlivých zimovísk a konkrétnych druhov netopierov.

Vchod do jaskyne

Vchod do jaskyne

TS: Štefan Matis

Už ste čítali?

Festivaly, ktoré stihnete navštíviť do konca prázdnin

Známe i menej známe festivaly na východnom Slovensku.

Eugen Libezňuk: Mnohí rodičia zabudli, že boli kedysi tiež deťmi

Eugen Libezňuk, divadelný a filmový herec. Narodil sa na Ukrajine, avšak už viac ako 30 rokov žije na východnom Slovensku.

Aj keď je Ľutina malá dedinka, nudiť sa v nej nebudete

Jedným zo skvostov východného Slovenska sú nepochybne drevené chrámy. Dodnes sa ich zachovalo viac ako 40.

Top